Top

Czy onpage seo is dead?

kameel77seo - onpage seo - czy warto stosować

Czy onpage seo is dead?

On page seo – dead or alive?

Ostatnio na stronie blogowej ahrefs oraz na inbound.org pojawił się wpis Tima Soulo o bardzo kontrowersyjnym tytule – podobnie ja w tytule niniejszego wpisu.

Twórca dwóch dobrych narzędzi – sumo.me oraz Ahrefs – na podstawie analizy 2 milionów stron twierdzi, że na bazie jego analizy nie ma bezpośredniej korelacji pomiędzy onpage seo (czyli zestawem działań w ramach własnego serwisu www) a pozycją w wynikach wyszukiwania w google.

Nie bardzo jestem się z tym w stanie zgodzić, ponieważ moje doświadczenia pokazują zupełnie coś innego. Może po prostu chodzi o zrozumienie, co tak naprawdę znaczy onpage seo i że jest to pojęcie dużo szersze niż odpowiedni adres url.

Tak naprawdę pozycjonowanie organiczne stron www składa się z dwóch dużych obszarów – działań w zakresie własnego serwisu internetowego oraz działań w zakresie linkowania do własnego serwisu internetowego.

Zarówno jeden jak i drugi zestaw narzędzi ma jedno na celu – pomoc google zrozumieć jak działa dany serwis internetowy, jakie tematy porusza i czy jest dobrą odpowiedzią na zapytanie internauty.

Czy onpage seo jest trudne?

Odpowiadając filozoficznie – jest tak proste jak prowadzenie samochodu.

…pod warunkiem, że wiesz, gdzie jest stacyjka, jak działają biegi i jakie paliwo powinieneś lać do banku. O zasadach ruchu na drodze już nie wspomnę. Jeśli tylko wiesz, co się składa na działania pozycjonujące w ramach Twojej strony www i w jaki sposób powiązać ze sobą wszystkie elementy, to pozostaje Ci tylko ZROBIĆ TO!

No dobrze – to jakie to magiczne elementy?

Możemy je podzielić na dwie podgrupy:

  • Elementy techniczne wpływające na ocenę serwisu pod kątem pozycjonowania seo, takie jak prędkość ładowania strony, posiadanie certyfikatu https, etc. oraz
  • elementy związane z treścią, czyli ilość kontentu (słów), dobór słów kluczowych, wykorzystywanie linkowania pomiędzy poszczególnymi podstronami, stosowanie LSI (synonimów słów kluczowych), etc.

W kolejnych wpisach postaram się rozwinąć temat onpage seo. Poniżej możecie spojrzeć na załączony materiał – jest po angielsku, ale zakładam, że w dzisiejszych czasach wszyscy powinniśmy ten język rozumieć.

Onpage seo – działa czy nie?

Jak pisałem, na wstępie tego wpisu – moje doświadczenie pokazuje, że jak najbardziej działa i jest bardzo ważne w procesie pozycjonowania. NATOMIAST należy pamiętać, że jest to tylko połowa sukcesu.

Z drugiej strony – jeśli w opisie swojego stanowiska znajduje się specjalista seo lub zaczynasz dopiero tę przygodę i jeden z serwisów, które pozycjonujesz utknął na 2-giej lub 3-ciej stronie i żadne dodatkowe linki nie są w stanie poprawić jego pozycjonowania nie załamuj rąk. Weź głęboki oddech, zrób dwa kroki do tyłu i sprawdź jakość onpage seo – prawdopodobnie będzie tam wiele do poprawienia.

Jeśli będziesz miał jakieś dodatkowe pytania do onpage seo wyślij mi proszę wiadomość: kameel77seo@gmail.com lub złap mnie na FB.