Top
Narzędzia marketingu internetowego-kameel77seo-pozycjonowanie-blog

Marketing internetowy – Wstęp do narzędzi online

Narzędzia marketingu internetowego

Z roku na rok budżety marketingowe przenoszone są z obszarów zwanych marketingiem tradycyjnym, tj. telewizji, radia, prasy do kanałów internetowych – tzw. nowych mediów. Mimo, że sama forma treści i komunikacji pozostaje dokładnie taka sama, bo jest to nadal tekst, video, grafika, to dzięki temu, że internet daje nam nieograniczony dostęp do każdej treści (informacji, produktów i usług) oraz możliwość docierania do konkretnych konsumentów, daje nieporównywalnie większe możliwości marketingowe. Dużo mocniej jesteśmy w stanie wykorzystywać wiedzę z zakresu psychologii społecznej, ponieważ mamy możliwość komunikacji w czasie rzeczywistym. I to relatywnie niższym kosztem w przeliczeniu na jednego efektywnego odbiorcę.

Czy marketing internetowy to wiedza tajemna?

To zależy jak na to spojrzeć. Marketing online dzisiaj jest inny niż 10-15 lat temu. Z jednej strony coraz więcej firm z niego korzysta, coraz trudniej się przecisnąć z własnym przekazem, co wymaga od marketerów coraz większej kreatywności. Z drugiej strony, dostępność narzędzi do prowadzenia działań marketingowych sprawia, że nie jest potrzebna żadna wiedza z zakresu programowania, sieci internetowych, a nawet projektowania graficznego. Chociaż oczywiście taka wiedza może tylko i wyłącznie pozytywnie wpłynąć na efektywność prowadzonych przez marketera działań.

Na wykresie powyżej można zaobserwować, że dzisiaj ilość wyszukań w wyszukiwarce google hasła „marketing internetowy” jest na poziomie ok. 65% ilości wyszukiwani sprzed 5 lat, niemniej nadal jest to duży odsetek biorąc pod uwagę, że zazwyczaj tej frazy szukają osoby, które zaczynają swoją przygodę z marketingiem online.

Narzędzia wykorzystywane w marketingu online

Wachlarz narzędzi marketingu internetowego jest bardzo szeroki i można go podzielić na działania, które marketer jest w stanie prowadzić sam (czytaj – bezpłatnie lub nisko kosztowo) oraz te, które wymagają budżetu zewnętrznego na wykupienie powierzchni reklamowej. Do najpopularniejszych narzędzi można zaliczyć:

  • Pozycjonowanie organiczne stron (SEO)
  • Działania komunikacyjne prowadzone w social media (np. Facebook, Instagram, Twitter, etc.)
  • Redagowanie wartościowych (z punktu widzenia grupy odbiorców) treści, które publikowane są w zakresie własnego kanału internetowego (np. blog na stronie, kanał Medium, kanał Blogspot, etc.)
  • Współpraca w innymi blogerami oraz publikowanie własnych treści w ramach serwisów odwiedzanych przez wybraną grupę docelową
  • email marketing / marketing automation – automatyczna komunikacja z użytkownikami, którzy znajdują się już w bazie marketera lub w bazie zakupionej komercyjnie
  • Kupowanie powierzchni reklamowych na wybranych portalach (odwiedzanych przez grupę docelową)
  • Prowadzenia kampanii płatnych w ramach Google Adwords, sieci reklamowych i afiliacyjnych, sieci social mediowych (np. Facebook, Instagram, etc.)

Gdzie się uczyć marketingu internetowego

Powstaje coraz więcej kursów prowadzonych w tradycyjny sposób – na zasadzie wykładów szkoleniowych. Przed wybraniem takiego kursu sprawdź najpierw, czy osoba prowadząca posiada prawdziwe doświadczenie w prowadzeniu działań, z których szkoli. To oczywiście truizm, ale na rynku jest wielu teoretyków, którzy nie potrafią przekazać prawdziwej wiedzy, bo nie mają doświadczenia…

Osobiście polecam sięganie po zasoby internetu, w którym można znaleźć perełki za darmo, za niewielkie pieniądze oraz za budżety podobne do kosztu odbycia studiów MBA.

Na dobry początek polecałbym blog Neil Patela – Quicksprout, na którym dzieli się swymi przemyśleniami na temat szeregu działań marketingowych, które można prowadzić skutecznie w kanale internetowym.

Jeśli chodzi natomiast o wiedzę z zakresu kampanii płatnych w Google, bo na dzień dzisiejszy, to nadal najlepszy kanał dostępu do potencjalnych konsumentów, to proponuję wiedzę z pierwszej ręki – Google Digital Marketing Course.

Na deser proponuję jeszcze kanał Youtube prowadzony przez Tai Lopeza – przedsiębiorczego człowieka, który do perfekcji wykorzystuje narzędzia marketingu online, aby budować swoją obecność w internecie oraz sprzedawać swoje usługi i szkolenia.

Online marketing w praktyce

Internet jest stosunkowo młodym medium, które nieustannie ewoluuje. Wraz ze zmianą generacji X – Y – Z i ich zachowań, rozwojem technologii, zwiększaniem przepustowości Wi-Fi, świat staje się coraz mniejszy, coraz lepiej jesteśmy w stanie targetować. To sprawia, że wiedza o marketingu internetowym jest kompletna tylko na dzień dzisiejszy. Jutro będzie pełniejsza. Podobnie każdego kolejnego dnia. Oznacza to, że jeśli chcesz prowadzić skuteczne działania marketingowe w kanale internetowym, to nie możesz się przestać się uczyć!