Top

Czy czas ładowania strony www ma wpływ na pozycjonowanie?

kameel7seo - pozycjonowanie seo kancelarii prawniczych

Czy czas ładowania strony www ma wpływ na pozycjonowanie?

Wiele mitów krąży po internecie w temacie wpływu prędkości ładowania strony na Twoją pozycję w wyszukiwarce google, bing. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że w wielu przypadkach tempo wyświetlenia danej strony istotnie wpływa na pozycję w wyszukiwarce. Jest to jeden z czynników optymalizacji SEO na stronie.

Dlaczego SEO – zapytacie – skoro optymalizacja kodu to czysta technologia. Odpowiedź jest genialna w swojej prostocie – Google robi wszystko, żeby swoim użytkownikom podawać jak najlepsze wyniki wyszukiwania. Nie tylko stara się zrozumieć o co chodzi na tych Twoich stronach, ale jeśli już ma dwie opcje, które są porównywalne, to wyżej wylistuje Ci opcję, której wyświetlenie zajmie mniej niż wgranie gry na ATARI 😉

Ostatnio wpadłem na następujące dane odnośnie wpływu czasu wyświetlania strony:

  • Google.com: +500 ms (zwiększenie czasu ładowania ) to -20% straty ruchu organicznego;
  • Yahoo.com: +400 ms (zwiększenie czasu ładowania) to -5-9% strata ruchu w ramach całego serwisu (czyli ilość użytkowników, które ucieka zanim strona wyświetli się do końca);
  • Amazon.com: +100 ms (zwiększenie czasu ładowania) to -1% zmniejszenia sprzedaży.

Dlaczego warto zadbać o najkrótszy czas ładowania strony?

  1. Ludzie są zbyt niecierpliwi, aby czekać na odświeżenie witryny dłuższe niż przysłowiowe mrugnięcie oka – nie obniżasz na własne życzenie ilości visitorów, którzy już znaleźli twoją stronę.
  2. Polepszasz swój wynik w wyszukiwarce gogle, ponieważ szybszą stroną polepszasz swój ranking w SERP.
  3. Zwiększasz CTR – dodatkowy benefit wynikający z pkt. 1.
  4. Obniżasz bounce rate – ponieważ ludzie są niecierpliwi…

Jak zwiększyć prędkość ładowania strony opartej o CMS WordPress?

Uwielbiam strony stawiane na WP, ponieważ każda średnio inteligentna osoba jest w stanie sama taki serwis obsługiwać. A dzięki gigantycznej ilości pluginów (płatnych i bezpłatnych) z sukcesem taki serwis rozwijać. Również i w tym przypadku możemy rozwiązać nasz problem przy użyciu bezpłatnego plugina. Pod tym linkiem znajdziesz plugin W3 Total Cache. Nie jest to najprostszy plugin, ale przy odpowiedniej dozie cierpliwości i znajomości języka angielskiego jesteśmy w stanie znaleźć idealną dla siebie konfigurację. Tutaj możesz znaleźć ustawienia.

Jak przyśpieszyć prędkość ładowania każdej innej strony?

Na wstępnie powiem, że nie mam doświadczenia w przyśpieszaniu stron innych niż te oparte o WordPress, dlatego tutaj odesłałbym Cię do developera, który tworzył twój obecny serwis. Od najlepiej będzie wiedział (a przynajmniej powinien) w jaki sposób pewne biblioteki ładować bezpośrednio do przeglądarki visitora, jak optymalizować multimedia, jak zmniejszyć ilość redirectów, itd. SEOMoz opublikował porady, które mogą pomóc tobie i developerowi poprawnie zoptymalizować działanie swojej strony.